Jak zainstalować taśmę led do sufitu

Sufit podwieszany z oświetleniem led

Sufit podwieszany jest to bardzo często wykorzystywany zabieg w budownictwie. W ten sposób możemy zmniejszyć wysokość pomieszczeń, schować wszelkie kable, rury i inne instalacje w naszym domu, a także uatrakcyjnić nasz sufit. Najczęściej sufity podwieszane łączy się z oświetleniem led. Po zamontowaniu płyt kartonowo gipsowych, które tworzą nasz sufit podwieszany powstaje na obwodzie wnęka, którą możemy wykorzystać do efektownego i estetycznego podświetlenia. Część osób decyduje się na montaż halogenów, czyli niewielkich punktów świetlnych w postaci okrągłych lampek. Do popularnego rozwiązania należy również to z wykorzystaniem taśm ledowych. Jest to sposób dosyć tani, a poprawia znacznie wygląd całego pomieszczenia.

Jak zamontować taśmy led

Aby przygotować sufit do montażu taśm ledowych należy przede wszystkim zacząć od dokładnego zmierzenia każdego z boków naszego sufitu. W ten sposób dowiemy się ile taśm będzie nam potrzebne. W tym punkcie warto poradzić się elektryka, gdzie można wyprowadzić zasilanie, w tym miejscu bowiem niezbędne będzie podłączenie zasilacza led. Taśmy led produkowane są o maksymalnej długości siedmiu i pół metra. Z tego też względu jeśli potrzebujemy dłuższej taśmy w jednym odcinku niezbędne będzie zastosowanie połączenia równoległego specjalnym przewodem z zasilaczem. Montując taśmy led na większych odcinkach lepiej zatem powierzyć to zadanie elektrykowi. Pozwoli nam to uniknąć niepotrzebnych błędów montażowych.
Drugim ważnym krokiem jest wybór koloru taśmy led. Do wyboru mamy taśmy wielokolorowe oraz jednokolorowe. Wśród jednokolorowych możemy wybrać różne barwy, jednak najpopularniejsze są taśmy białe zimne, białe ciepłe bądź białe neutralne. Kolor biały zimny doskonale sprawdzi się do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, surowym, w którym podstawowymi barwami w pomieszczeniu są biel, czerń i szarość. Kolor ciepły taśmy led sprawdzi się z wnętrzami, w których przeważają drewniane elementy oraz brązy i beże. Jeśli nie jesteśmy w stanie zdecydować się na zimną bądź ciepłą barwę najlepiej wybrać taśmę led o neutralnym białym kolorze. Sprawdzi się on tak naprawdę we wszystkich wnętrzach. Jest bowiem połączeniem tych dwóch odcieni bieli. Do wyboru mamy również taśmy wielokolorowe. Sprawdzą się one w pomieszczeniach, w których chcemy wprowadzić dodatkowy, ciekawy efekt. Taśmy wielokolorowe możemy wybrać również takie, w których zainstalowane jest dodatkowe białe źródło światła. Takie taśmy są najbardziej uniwersalne, gdyż możemy sterować światłem w zależności od naszego nastroju.

Jak zainstalować taśmę led na suficie

Kiedy mamy już kupiony gotowy zestaw z taśmą led i zasilaczem można przystąpić do jego zamontowania na suficie. Taśmy led są bardzo proste w montażu. Posiadają bowiem na odwrocie taśmę klejącą, którą wystarczy odkleić i przykleić w miejscu w którym chcemy zamontować oświetlenie. Taśmę led możemy przykleić bezpośrednio do sufitu, bądź wykorzystać specjalne profile led. Po przyklejeniu musimy tylko podłączyć taśmę do zasilacza.

Scroll to Top