Jak ważnym elementem są kotwy gruntowe

Po co stosuje się gruntowe kotwy?

Są to bardzo ważne elementy na każdym placu budowy, które służą do przenoszenia siły rozciąganej na nośne warstwy gruntu. Kotwy gruntowe (sprawdź je od Titana z Krakowa) aktualnie znajdują zastosowanie podczas przeprowadzania praz związanych z obudową wykopów. Ich właściwości idealnie nadają się do stabilizacji wszelkiego rodzaju nasypów, skarp czy zboczy. Rzadziej jednak zdarza się że stosowane są również przy formowaniu nabrzeży portowych. Są to sposoby całkiem sprawdzone, wiele razy w trudnych warunkach udowadniały swoją wartość. Stosowane są nie tylko w Europie lecz w skali świata. Dzięki swojej uniwersalności sprawdzają się w większości gleb. Stają się całkowicie zespolone przez tak zwaną iniekcję. Całe to działanie ma na celu szybkie a przede wszystkim skuteczne ustabilizowane gruntów. Gdy fragment gruntu wydaje się, że może ulec zawaleniu, nie warto ryzykować i wstrzymywać się z takim działaniem. Nawet grunty, które charakteryzują się doskonałą twardością i stabilnością jak gruntu ilaste mogą pod wpływem nacisku nienaturalnego ulec zawaleniu. Dzięki montażowi kotew gruntowych, pozbędziemy się tego problemu.

Rodzaje kotew

W budownictwie wyróżniamy trzy główne typy kotew gruntowych. Pierwszą z nich stanowią kotwy samo-wiercące. Według najnowszych statystyk są najczęściej wybierane z kilku znaczących powodów. Pierwszym z nich jest koszt całego zabiegu który jest o wiele tańszy niż pozostałe. Po drugie jak sama nazwa wskazuje są to kotwy samo-wiercące, więc dzięki temu nie potrzeba do nich ciężkiego sprzętu wiertniczego, który z kolei spowodował by dodatkowe i wcale nie potrzebne koszty. Jej głównymi zaletami są szybki i prosty sposób użycia, odporność na korozje co powoduje długie użytkowanie urządzenia oraz istnieje możliwość ich wydłużenia o dowolne długości. Kolejna metoda jest to użycie kotew prętowych. Mogą one być używane zarówno w formie tymczasowej jak i stałego użytku. Po dokonaniu odwiertu, niestety z użyciem odpowiedniego sprzętu, nie tak jak w przypadku kotew samo-wiercących. Do otworów wlewa się wlewkę cementową. Później dodawane są pręty wraz z niezbędnymi dodatkami potrzebnymi do prawidłowego działania. Trzecia z metod stanowi natomiast kotwa liniowa. Dokładnie tak samo jak w przypadku kotew prętowych, kotwy liniowe mogą być albo stałe albo montowane na określony czas. W tej metodzie wyróżnia się dwie podstawowe średnice wiercenia otworów, a są to 133 i 152mm. Jest to system dwu-przewodowy. W ich przypadku stosowana jest nawet podwójna ochrona przeciwkorozyjna.

Kto się tym zajmie?

Oczywiście gdybyśmy chcieli osobiście zająć się ich przygotowaniem nie było by większego problemu. Jeżeli posiadamy trochę doświadczenia w tej kwestii, możemy zaoszczędzić na ta takiej decyzji. Jednak mimo wszystko jest to skomplikowana operacja. Bez dyskusji najlepszym wyborem będzie zatrudnienie odpowiedniej firmy, która posiada spore doświadczenie w tej kwestii. Możemy wtedy liczyć na bezbłędne wykonanie, a w związku z tym dobrym działaniem kotew gruntowych przez długie lata.

Scroll to Top