Dron – co stanowi o jego funkcjach użytkowych?

Obecnie drony nie są postrzegane wyłącznie jako zabawki, a raczej jako sprzęty wykorzystywane komercyjnie do wykonywania zdjęć czy filmów. Jednak nie każdy sprzęt jest w stanie wykonać zdjęcia pożądanej jakości czy nagrać filmy. Dużo zależy przede wszystkim od wybrania odpowiedniego modelu, który gwarantuje uzyskanie właściwych parametrów. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że taki dron nie będzie najtańszym sprzętem dostępnym na rynku, jednakże jego cechy zazwyczaj sprawiają, że będzie mógł przez długi czas spełniać swoje zadanie bez problemów.
Jakie cechy powinien mieć dobry dron?
Drony DJI wskazywane są jako jedne z lepszych modeli, które są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet dość wymagających użytkowników. Do najważniejszych zalicza się przede wszystkim kamerę i jej parametry. To właśnie one odpowiadają za możliwość wykonywania zdjęć wysokiej jakości oraz filmów w 4K. kamery należy porównać pod kątem wszystkich ich parametrów, dzięki czemu będzie pewność wyboru jak najlepszej. Jedną z funkcji, jaką warto sprawdzić jest opcja wykonywania zdjęć w formacie RAW/DNG. Wprawdzie nie każdy je wykorzystuje, jednak jeśli ktoś planuje wykonywać edycję na przykład w Photoshopie, wówczas posiadanie ujęć w takim formacie jest niezbędne. Mając wybór pomiędzy dronem z taką funkcją lub bez lepiej decydować się na takiego który ją posiada. Lepiej mieć możliwość ich wykonywania zamiast poszukiwać nowego sprzętu w sytuacji, gdy potrzebne będą ujęcia w formacie RAW/DNG.
Stabilny lot – gwarancja jakości fotografii
Za możliwość wykonywania wysokiej jakości zdjęć oraz filmów w dużej mierze odpowiada dobra stabilizacja lotu. Decydując się na dron DJI użytkownicy mogą mieć pewność otrzymania sprzętu odpowiedniej jakości. Aby dron mógł bez ruchu zawisnąć w powietrzu, niezbędne jest jego wyposażenie w szereg czujników, które kontrolują ten stan. Wiele tańszych dronów nie posiada ich wcale lub też ich ilość jest nieduża, co nie gwarantuje uzyskania odpowiednich parametrów. Takim elementem, który daje pewność odpowiedniej stabilizacji bez względu na kierunek lotu czy zmiany położenia jest gimbal. Drony DJI oferują go w zestawie razem ze sprzętem, co zapewnia odpowiednią kompatybilność z urządzeniem. Niektóre tańsze modele nie posiadają go wcale lub też można go dokupić jako dodatkowe akcesoria. Jednak wówczas nie ma pewność, że idealnie będzie zgrywał się z dronem, dając właściwą stabilność.
Dodatkowe funkcje
Drony DJI to produkty oferujące bardzo wiele dodatkowych funkcji, które sprzyjają tworzeniu jak najlepszych ujęć. Zoom czy wykonywanie zdjęć za pomocą gestów to tylko niektóre z tych jakie oferują producenci. Na pewno trzeba się liczyć z tym, że ceny dornów wyposażonych w więcej funkcji będą wyższe, jednak bardzo często tego typu wydatki są opłacalne, gdyż szybko się zwracają. Drony wyposażone w wiele funkcji z powodzeniem będą służyć dłuższy czas bez konieczności ich wymiany.

Scroll to Top