Tynki maszynowe czy tradycyjne co wybrać?

Budowa domów to nie lada sprawa. Planując remont zwykle musimy podjąć wiele decyzji co wybrać czy to odnośnie wyboru płytek, koloru ścian czy armatury. Problematyczny wybór pojawia się również w przypadku tynków maszynowych i tradycyjnych.

Chociaż w ostatnim czasie przybyło wielu zwolenników tych pierwszych. Jaka jest więc różnica między tymi dwoma rodzajami nakładania tynku?

Tynki maszynowe to rozwiązanie bardzo praktyczne i wydajne. Wykonuje się je ze specjalnej, gotowej mieszanki. Do ich wykonania potrzebny jest agregat, który łączy gotowa mieszankę z wodą. Tynk nakładany jest za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego. Głównie tynk ten stosowany jest w pomieszczeniach o dużych powierzchniach do tynkowania ścian i sufitów. Zapewnię on równomierne rozłożenie tynku na całej ścianie. Niestety jest to metoda o wiele droższa niż nakładanie tynku metodą tradycyjną. Sam agregat do wykonania tynku nie należy do najtańszych, lecz jego obsługa jest prosta i bardzo intuicyjna. Coraz więcej firm inwestuje w agregaty do tynkowania, ponieważ są one o wiele szybszą metodą pracy, oraz nie wymagają tak dużego wysiłku fizycznego jak to ma miejsce w przypadku tynków narzucanych.

Polecamy: firma budowlana Litbud – tynki maszynowe Kraków

Tynki tradycyjne tak zwane narzucane do ich przygotowania wymagają betoniarki lub specjalnego mieszadła montowanego na wiertarkę. Nakładane są kielnią lub pacą. Jest to ciężka fizycznie praca, a przede wszystkim bardzo pracochłonna. Nakładanie tynku ręcznie trwa zwykle o 3 lub 4 razy dłużej w porównaniu do nakładania tynku maszynowego. Wspólnym czynnikiem, który łączy oba rodzaje nakładania tynku jest zacieranie i wygładzanie wykonuje się je metodą tradycyjną ręcznie. Wybierając w sklepie mieszankę do przygotowania tynku zwróć proszę uwagę na informacje zawarte na opakowaniu. Bowiem tynk tradycyjny nie nadaje się do przygotowania go w agregacie. Zawiera on w sobie dodatki, które spowalniają jego wiązanie, dzięki czemu robotnicy mają czas, aby go nałożyć i rozprowadzić równomiernie po powierzchni. Warto pamiętać również, że tynki są wykonywane dopiero po zakończeniu stanu surowego zamkniętego, czyli wtedy gdy dom ma położony dach, zamontowane okna i drzwi zewnętrzne. W rankingu wygrywają bezwzględnie tynki maszynowe. Przy rozpowszechnieniu ich stosowania koszt ich wykonania znacznie spadł.

Ponadto są one bardziej ekologiczne nie zostają z nich żadne odpady jak to ma miejsce w przypadku tynku narzucanego. Mieszanka do wykonania tynku maszynowego jest pakowana w workach. Dzięki czemu w razie nie wykorzystania całości resztę możemy zwrócić do sklepu.

Scroll to Top