Budowa domów to nie lada sprawa. Planując remont zwykle musimy podjąć wiele decyzji co wybrać czy to odnośnie wyboru płytek, koloru ścian czy armatury. Problematyczny wybór pojawia się również w przypadku tynków maszynowych i tradycyjnych.
Chociaż w ostatnim czasie przybyło wielu zwolenników tych pierwszych. Jaka jest więc różnica między tymi dwoma rodzajami nakładania tynku?
Tynki maszynowe to rozwiązanie bardzo praktyczne i wydajne. Wykonuje się je ze specjalnej, gotowej mieszanki. Do ich wykonania potrzebny jest agregat, który łączy gotowa mieszankę z wodą. Tynk nakładany jest za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego. Głównie tynk ten stosowany jest w pomieszczeniach o dużych powierzchniach do tynkowania ścian i sufitów. Zapewnię on równomierne rozłożenie tynku na całej ścianie. Niestety jest to metoda o wiele droższa niż nakładanie tynku metodą tradycyjną. Sam agregat do wykonania tynku nie należy do najtańszych, lecz jego obsługa jest prosta i bardzo intuicyjna. Coraz więcej firm inwestuje w agregaty do tynkowania, ponieważ są one o wiele szybszą metodą pracy, oraz nie wymagają tak dużego wysiłku fizycznego jak to ma miejsce w przypadku tynków narzucanych.
Polecamy: firma budowlana Litbud – tynki maszynowe Kraków
Tynki tradycyjne tak zwane narzucane do ich przygotowania wymagają betoniarki lub specjalnego mieszadła montowanego na wiertarkę. Nakładane są kielnią lub pacą. Jest to ciężka fizycznie praca, a przede wszystkim bardzo pracochłonna. Nakładanie tynku ręcznie trwa zwykle o 3 lub 4 razy dłużej w porównaniu do nakładania tynku maszynowego. Wspólnym czynnikiem, który łączy oba rodzaje nakładania tynku jest zacieranie i wygładzanie wykonuje się je metodą tradycyjną ręcznie. Wybierając w sklepie mieszankę do przygotowania tynku zwróć proszę uwagę na informacje zawarte na opakowaniu. Bowiem tynk tradycyjny nie nadaje się do przygotowania go w agregacie. Zawiera on w sobie dodatki, które spowalniają jego wiązanie, dzięki czemu robotnicy mają czas, aby go nałożyć i rozprowadzić równomiernie po powierzchni. Warto pamiętać również, że tynki są wykonywane dopiero po zakończeniu stanu surowego zamkniętego, czyli wtedy gdy dom ma położony dach, zamontowane okna i drzwi zewnętrzne. W rankingu wygrywają bezwzględnie tynki maszynowe. Przy rozpowszechnieniu ich stosowania koszt ich wykonania znacznie spadł.
Ponadto są one bardziej ekologiczne nie zostają z nich żadne odpady jak to ma miejsce w przypadku tynku narzucanego. Mieszanka do wykonania tynku maszynowego jest pakowana w workach. Dzięki czemu w razie nie wykorzystania całości resztę możemy zwrócić do sklepu.