Historia to jeden z najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych na maturze. Trudno się dziwić takiej tendencji. Wszak wysoka nota w tej dziedzinie stanowi przepustkę na studia prawnicze i szereg kierunków humanistycznych. Jeśli zatem zamierzasz skierować swoją dalszą edukację na takie tory, warto sumiennie przygotować się do egzaminu dojrzałości. Dowiedz się jak wygląda matura z historii i przekonaj się co zrobić, aby uzyskać solidny wynik.
Jak wygląda matura z historii?
Historia na maturze jest obecnie dostępna jedynie w formie pisemnej jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Egzamin trwa 180 minut. Przeważającą część arkusza stanowią zadania otwarte. Opierając się na własnej wiedzy i materiałach źródłowych, trzeba precyzyjnie, acz zwięźle ustosunkować się do polecenia. Oprócz tego pojawiają się zadania zamknięte, w których do wyboru jest kilka opcji.
Na końcu arkusza znajduje się zadanie otwarte rozszerzonej odpowiedzi, czyli wypracowanie. Uczeń może zdecydować się na jeden z trzech zaproponowanych tematów. W tej części należy zaprezentować własną tezę i ją uzasadnić, odwołując się do konkretnego kontekstu historycznego. Za cały egzamin można uzyskać 60 punktów, które zostają przeliczone na wyniki procentowe.
Arkusze maturalne – zakres materiału i wymagania egzaminacyjne
Zakres zagadnień na maturze z historii jest bardzo obszerny. Obejmuje on wszystkie epoki zawarte w podstawie programowej – od prehistorii przez starożytność, średniowiecze, nowożytność, aż po wydarzenia związane z zakończeniem zimnej wojny. Tak szeroki przekrój tematyczny sprawia, że przygotowanie do tego egzaminu wymaga systematycznej pracy.
Sama wiedza faktograficzna może nie wystarczyć do uzyskania zadowalającego wyniku. Arkusze są oceniane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, która weryfikuje też zdolność do analizy źródeł, umiejętność wnioskowania, spójność wypowiedzi, a także opisywania i interpretowania wydarzeń historycznych w szerszym kontekście. Bardzo istotne okazuje się zatem wskazywanie związków przyczynowo-skutkowych.
Jak przygotować się do egzaminu maturalnego?
Do przygotowań warto przystąpić z przemyślaną strategią. Pomocne okazują się różnorodne techniki nauki, takie jak tworzenie map myśli, fiszek czy osi czasu. W ten sposób można ułatwić sobie usystematyzowanie i przyswojenie materiału.
Podstawą nauki powinny być podręczniki i materiały używane w toku nauczania. Warto je dokładnie przejrzeć, aby przypomnieć sobie wszystkie informacje przekazywane w trakcie lekcji. Dobrym pomysłem okazuje się również zakup dodatkowych pomocy naukowych. Na szczególną uwagę zasługują specjalne repetytoria maturalne.
Doskonałym rozwiązaniem są również kompleksowe kursy dla abiturientów. Zostały one opracowane z myślą o realiach egzaminu dojrzałości. Stanowią zatem wręcz idealny sposób na zrealizowanie gruntownych przygotowań. W tym miejscu możesz znaleźć więcej informacji na temat kursów odbywających się w Krakowie: symposio.pl/kursy-maturalne-historia-krakow.
Jak rozwiązywać arkusz egzaminacyjny?
Wielu zdających popełnia podobne błędy, których można łatwo uniknąć. Pierwszym z nich jest powierzchowna analiza źródeł historycznych. Maturzyści często czytają materiały zbyt pobieżnie i nie wydobywają z nich wszystkich istotnych informacji. To może skutkować udzieleniem niedokładnej odpowiedzi, a tym samym również utratą bezcennych punktów.
Istotnym wyzwaniem okazuje się również organizacja czasu podczas egzaminu. Trzy godziny jawią się jako masa czasu, więc można poczuć się aż nazbyt komfortowo. Konsekwencją bywa wolne tempo pracy na początku i gorączkowe wypełnianie arkusza w ostatnich kwadransach. Warto poświęcić więcej czasu na wypracowanie, które zapewnia najwięcej punktów, ale jednocześnie nie zaniedbać pozostałych zadań.
Matura z historii – spojrzenie z szerszej perspektywy
Lekcje historii w wielu przypadkach sprowadzają się do nauki dat i podręcznikowych definicji. Matura z historii ma jednak nieco inny charakter. Wymaga ona łączenia faktów i analizowania poszczególnych mechanizmów. W związku z tym warto wziąć udział w specjalnym kursie. Dzięki temu można zrozumieć istotę rozmaitych procesów historycznych.