Zamek Królewski na Wawelu

Jedno z czołowych i obowiązkowych miejsc w Krakowie. Planując wycieczkę w dawną stolicą Polski trzeba zarezerwować sobie kilka godzin na odwiedzenie tego miejsca. Łączy ono w sobie historię, kulturę ale i przepiękny krajobraz, rozpościerający się wokół murów Zamku. Prawda jest taka iż dokładne zwiedzenie wzgórza, oraz wszystkich komnat, wymaga nie tylko przewodnika, ale przede wszystkim wielu godzin wolnego czasu. Bez wątpienia warto. Oto najważniejsze informacje, o których musisz wiedzieć, kiedy Twoje nogi zaprowadzą Cię wprost pod jego bramę.

Zamek Królewski na Wawelu cennik

Bilety do Zamku kupimy w głównej kasie biletowej, znajdującej się w Centrum Promocji Informacji, na terenie Zamku. W okresie zimowym (tj od listopada) otwarta jest również kasa przy bramie Herbowej. Co ważne, godziny otwarcia kas różnią się, w zależności od miesiąca i dnia tygodnia.

 • kwiecień: pon. 9:00-11.45, wt.-pt. 9:00-15:45, sob., niedz. 9:30-15:45
 • maj, czerwiec: codziennie 9:00-17.45 (soboty i niedziele od 9:30)
 • lipiec, sierpień: codziennie 9:00-18.45 (soboty i niedziele od 9:30)
 • wrzesień-październik: codziennie 9:00-16:45 (soboty i niedziele od 9:30)
 • listopad-marzec: wtorek-sobota 9:00-14:45 (w niedziele od 9:30),
 • w poniedziałki wystawy nieczynne

W przypadku wyżej wspomnianej bramie Herbowej otwarcie ma miejsce w dniach i godzinach podanych poniżej:

 • poniedziałek 9:00-11:45
 • wtorek-piątek 9:00-15:45
 • sobota, niedziela, święta 9:30-15:45

Należy, co oczywiste, pamiętać iż wszelkie święta (tj. Wielkanoc, Boże Narodzenie itd) wiążą się z całkowitym zamknięciem kas i komnat.

Ceny biletów różnią się, w zależności od wybranych pakietów i komnat. Główne Komnaty Królewskie wiążą się z wydatkiem od 12 do 20zł w okresie letnim i 9-16zł w okresie zimowym. Prywatne Apartamenty są już nieco droższe i oscylują w granicach 19-25 zł w okresie letnim i 16-21zł w zimowym. Aby obejrzeć pełną ofertę i możliwości zwiedzania należy zadzwonić na infolinię lub zapytać na miejscu, w kasach biletowych. Warto w tym momencie uwzględnić możliwość nabycia biletu darmowego, na teren Zamku:

 • poniedziałki (1 IV-31 X)
  czynne wyłącznie: Skarbiec Koronny i Zbrojownia oraz Wawel Zaginiony
  w godzinach 9:30-13.00, ostatnie wejście o 12:00;
 • niedziele (2 XI – 31 III)
  czynne wyłącznie: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie i Wawel Zaginiony
  w godzinach 10.00-16.00, ostatnie wejście o 15:00;

Zamek Królewski na Wawelu Komnaty

Punktem obowiązkowym i najchętniej odwiedzanym są tzw. Komnaty Królewskie. Głównie są to pomieszczenia znajdujące się na parterze i na 2 piętrze Zamku. Imponują one swoim przepychem, ale również zachowanym, wręcz nienaruszony czasem stanem. Najpiękniejsze komnaty, które w tym miejscu należy wyróżnić to:

 • Sala Turniejowa – sala ozdobiona majestatycznym fryzem ściennym, z XVI wieku. Przedstawia ona, jak sama nazwa wskazuje, sceny turniejowe. W sali znajdują się również renesansowe meble, w tym stół z pałacu Palmierich
 • Sala Poselska – sala w której odbywały się spotkania z udziałem króla. W stopie znajdują się kraty, a w nich 30 męskich i kobiecych głów. Całość powstała w 1540 roku.
 • Sala pod Ptakami – piękne pomieszczenie, znajduje się w gotyckiej wieży. Punktem centralnym jest przepięknie zdobiony kominek i portrety z rodu Wazów.

Zamek Królewski na Wawelu wnętrze

Wśród wyżej wymienionych Komnat Królewskich znajdują się też inne ekspozycje, pełniące spójną część całego wnętrza. Decydując się na zwiedzanie Zamku i po obejrzeniu Komnat rozważmy:

 • Prywatne Apartamenty Królewskie – czyli sale rezerwowane dla gości królewskich. Wyróżnić tu możemy Sypialnię Gości, z pięknym modrzewiowym stropem, jasną Salę Kolumnową z XVIII wieku.
 • Skarbiec Koronny i Zbrojownia – czyli pomieszczenia uwzględniające najbogatsze i najbardziej wartościowe przedmioty rodu. Wśród nich znajdziemy naczynia, osobiste insygnia, kosztowności i skarbiec monarchy
 • wystawa “Wawel Zaginiony” – wystawa przedstawiająca historię całego wzgórza wawelskiego
 • wystawa “Sztuka Wschodu” – wystawa przedstawiająca wpływ wschodu na ówczesną obyczajowość Polski
 • Smocza Jama – trasa otwarta od kwietnia do października, jama owiana legendą o Smoku
 • Baszta Sandomierska – trasa otwarta od kwietnia do września, baszta na wieży, kiedyś wykorzystywana do celów więziennych
 • Ogrody Wawelu – otwarte od kwietnia do września, wyłącznie w słoneczne dni

Otoczenie Zamku Królewskiego

O ile mówiąc “Wawel” mamy na myśli przede wszystkim Zamek, o tyle nie należy zapominać o okolicy, która jest również imponująca. Wawel bowiem to całe wzgórze, otoczone rzeką i przepięknym deptakiem. To tutaj odbędziemy romantyczny spacer, pojeździmy rowerem, zrobimy zdjęcie zachodom słońca i usiądziemy na świeżo skoszonej trawie. Na jednym z boków, pod drzewami, znajdziemy ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego, znanego nam z legendy. To on pożerał dzielnych rycerzy, walczących o rękę księżniczki. Jeden z szczwanych kandydatów na męża postanowił przechytrzyć złego Smoka, faszerując owieczki pikantnymi składnikami. Od ich nadmiaru Smok poczuł ogromne pragnienie, które koił w Wiśle. W tym czasie rycerz wszedł do Smoczej Jamy, uwolnił księżniczkę i pokonał potwora, który od nadmiaru wody pękł. Na prawo od wzgórza znajdziemy Kopiec Kościuszki i muzeum Manggha. Niedaleko wzgórza mieszczą się liczne kawiarnie, sklepiki z pamiątkami, restauracje i wycieczki statkiem.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.