Zabytki Krakowa- czyli co można zobaczyć w Krakowie?

Kraków słynie z Wawelu i ziejącego ogniem Smoka. To jednak nie są jedyne miejsca obowiązkowe, które każdy turysta powinien zobaczyć. Była stolica Polski kryje w sobie wiele cudownych zakamarków i zabytków, które warto uwzględnić w swoim napiętym grafiku. Wbrew pozorom weekendowa wyprawa to może być za mało, by zobaczyć to wszystko. Co zatem warto jeszcze uwzględnić? Które zabytki są tymi obowiązkowymi? Oto lista wszystkich niewątpliwie najważniejszych i najpiękniejszych miejsc.

Zabytki Krakowa Dzwon Zygmunta

Zdecydowanie najsłynniejszy polski dzwon, będący atrakcją turystyczną od wielu lat. Jego sława bierze się z kilku powodów. Po pierwsze – jak głosi legenda, pęknięcie serca dzwonu zwiastuje kataklizm i złe lata dla Polski. Dlatego też należy go doglądać i nadzorować jego stan techniczny. Każdy, kto dotknie serca dzwonu przed jego pęknięciem gwarantuje sobie wiele lat w szczęściu i urodzaju. Drugi aspekt to jego bogata historia. Dzwon został wykonany w Norymbergii, w 1520 roku. Wyryte na nim postacie przedstawiają świętych, tak jak np. Zygmunt. To na nim dostrzeżemy też dwa godła: Polski i Litwy. W związku z tym iż dzwon zawisł i rozbrzmiał pierwszy raz już w 1521 roku, czyni go najstarszym dzwonem w kraju. Co ciekawe, jak głosił powyższa legenda, serce dzwonu wielokrotnie pękało. W XIX wieku miało to miejsce 3 razy. W 2000 roku stwierdzono kolejny uszczerbek. Na szczęście dzwon jest regularnie doglądany i szybko naprawiony, dzięki czemu, możemy go fotografować i odwiedzać po dziś dzień. W ramach ciekawostki, warto dodać iż samo serce dzwony waży ponad 360kg! Chociaż ta wartość budzi podziw, to, wbrew powszechnej opinii, Dzwon Zygmunta nie jest największym dzwonem, dostępnym na terenie kraju. Od 2000 roku pierwsze miejsce zajmuje dzwon Maryja Bogurodzica.

Usłyszenie dzwonu jest niezwykle ważnym wydarzeniem. Rozbrzmiewa on bowiem tylko z okazji świąt oraz najważniejszych wydarzeń narodowych i kościoła katolickiego. Bił np. w dniu rozbicia samolotu w Smoleńsku lub w dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Znajduje się on na Wawelu, w wieży Zygmuntowskiej i czynny jest w godzinach 9 – 17:00 od poniedziałku do soboty, a w niedzielę od 12:30 do 17:00.

Zabytki Krakowa Smocza Jama

Dom i miejsce bytowania legendarnego Smoka Wawelskiego. To on budził postrach za czasów panowania Kraka i to on został pokonany za pomocą dzielnego szewca. Zanim jednak to się stało, upiorny Smok zamieszkiwał odmęty swojej Smoczej Jamy, w której pożerał ciała próbujących go zgładzić rycerzy. Dziś jej wrót pilnuje pomnik Smoka, który zieje najprawdziwszym ogniem. Co ciekawe, każdy chętny, kto pragnie dotknąć historii i legendy, może ją odwiedzić. Łączna trasa podziemi to 270 metrów, a zwiedzanie obejmuje jej pewną część. Na ścianie znajduje się specjalnie wyryta tablica, upamiętniająca starcie rycerza. Trasa Smoczej Jamy czynna jest od końca kwietnia, do końca października. Godziny otwarcia różnią się, w zależności od miesiąca na które zdecydujemy się przyjechać. W maju mowa o 10-18:00, a we wrześniu 10:17:00. Bilet kosztuje zaledwie 3zł i można go zakupić w kasie i automatach umieszczonych przy wejściu.

Smocza Jama znajduje się na Wawelu, w bocznym wejściu, nieopodal Zamku. Jej bram strzeże wielki pomnik Smoka Wawelskiego.

Najważniejsze zabytki Krakowa – czyli co musisz zobaczyć

  • Kościół Mariacki – mieszczący się w samym centrum Rynku Kościół, z malowniczym ołtarzem. W samo południe rozbrzmiewa z niego urwany hejnał, który odpowiada legendzie. Warto udać się na mszę, odprawianą w języku łacińskim i poobserwować bogato zdobione ornamenty i witraże.
  • Brama Floriańska – brama pełniąca niegdyś rolę ochronną. Element średniowiecznej fortyfikacji. Była początkiem Drogi Królewskiej, a dziś jest namacalnym elementem i pomnikiem upływającej historii.
  • Rynek Główny – jeden z największych Rynków na terenie kraju. Wielokrotnie nagradzany i uhonorowany tytułem najpiękniejszego placu na świecie. Kryje w sobie piękne Sukiennice, wiele klimatycznych alejek, setki lokalnych (i nie tylko!) restauracji.
  • Barbakan – element fortyfikacji, oferujący zwiedzanie i lekcje historii w plenerze. Znajduje się niedaleko centrum, tuż przy Bramie Floriańskiej.
  • Kopiec Kościuszki – kopiec powstały na cześć Tadeusza Kościuszki. Swoisty rodzaj grobu, pełniący rolę pomnika ale również niezwykłego tarasu widokowego. Polecamy zwłaszcza wieczorem!
  • Rejs statkiem po Wiśle – tuż przy wzgórzu Wawel możliwe jest wykupienie wycieczki rejsowej, która trwa do 1h. To dzięki niej zobaczymy Kraków od zupełnie innej, wodnej strony.
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.