Sukiennice w Krakowie

Uwieczniane na pocztówkach, prywatnych zdjęciach, uważane za jedno z czołowych miejsc krakowskiego centrum. Punkt obowiązkowy, raz z Kościołem Mariackim. Sukiennice w Krakowie, bo o nich oczywiście mowa, powinny być uwzględnione w naszym planie turystycznym z kilku, znaczących względów.

Kiedyś Sukiennice pełniły swoistą rolę handlową. Postawienie ich na krakowskich rynku wyszło z inicjatywy Bolesława Wstydliwego, już w 1257 roku. Miało być to miejsce handlu i targów dla lokalnych mieszkańców. Najpierw składały się z kamienia, a dopiero potem z cegły. Wcześniej przypominały one sztukę gotycką, ale na skutek pożaru i uszczerbku znacznej części budowy, postanowiono je odbudować. Dzisiejszy efekt końcowy przypomina raczej styl renesansowy i został podwyższony o jedną kondygnację. Zabieg ten przyczynił się do powstania niezwykle majestatycznej budowli na terenie miejskiego rynku, który pełni dziś rolę handlową, ale przede wszystkim turystyczną.

Kraków Sukiennice – co w nich znajdziemy?

Przede wszystkim lokalnych sprzedawców, proponujących nam niecodzienne gadżety, ulubione dodatki i cenne pamiątki. Wśród spacerujących turystów możemy zasmakować wyjątkowej, lokalnej uprzejmości, potargować się i zakupić produkty z kategorii biżuteryjnej, rzemieślniczej. Największy ruch odnotować możemy oczywiście wieczorem, kiedy to wszyscy chcą przechadzać się po pięknie oświetlonym rynku. Sam bazarek, znajdują się na zewnątrz, pod palisadami Sukiennic otwarty jest do późnych pór nocnych. Inaczej to wygląda w przypadku powstałego tam muzeum.

Muzeum Sukiennice – podziemia Rynku Głównego

Muzeum znajdujący się pod wschodnią częścią Rynku, do którego wejście znajduje się bezpośrednio przy Sukiennicach. Muzeum posiada ponad 6000 mkw i pełni odłam Muzeum Historycznego Krakowa. Muzeum to jest stosunkowo nowe i słynie nie tylko z wysokiego kosztu budowy, ale przede wszystkim ze względu na swoją konstrukcję. Cała trasa, wytyczona dla turystów, ciągnie się podziemiami rynku, na ustawionych podestach i kładkach. Wśród atrakcji, które możemy tam obejrzeć znajdują się min. multimedialne projekcje, które imitują średniowieczny krakowski rynek. Wśród nich odtwarzane są dźwięki gwaru miejskiego i tamtejszych rozmów. Wszystko to okraszone jest wizualizacją, która przedstawia tamtejsze budynki i budowle. Ponadto znajdziemy tam prawie 40 obiektów interaktywnych, opartych na ekranach dotykowych.

Intencją całego muzeum jest przedstawienie historii miasta w sposób ciekawy i współczesny. Muzeum w okresie wiosenno – jesiennym czynne jest jest w godzinach 10-22, we wszystkie dni oprócz wtorku (10-16). W pozostałe miesiące w godzinach 10-20, a we wtorki 10-16. Co ważne – w co drugi poniedziałek wystawa jest nieczynna, a we wtorki wstęp jest całkowicie bezpłatny.

Ze względu na duże zainteresowanie wystawą i spore ograniczenie przestrzeni, ostatnia grupa wchodzi około 75 minut przed całkowitym zamknięciem muzeum. Wejścia na samą ekspozycję odbywają się co 15 minut. W przypadku wykupionej wycieczki liczba osób w grupie nie może przekraczać liczby 30.

Cena biletów do muzeum oscyluje od 12 do 21 zł. Sukiennice podziemia oferują zniżki dla emerytów i studentów. Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie, a usługa przewodnika 130 zł od grupy. Przewodnik oprowadza w językach obcych, takich jak np. hiszpański, włoski czy rosyjski. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie audioprzewodnika w cenie 5 zł do, do każdego biletu.

Wybierając się i planując wczasy w Krakowie najlepszą decyzją będzie dokonanie rezerwacji online. Unikniemy w ten sposób nieporozumień lub kolejek, wynikających z braku wolnych miejsc lub szerokiego zainteresowania.

Restauracja sukiennice – co zjemy?

Wokół zabytkowych sukiennic znajdziemy wiele lokali i restauracji, które oferują nie tylko piękny widok na krakowski rynek, ale również dania z całego świata. Oprócz popularnych,sieciówkowych kawiarni, fast foodów i pizzerii znajdziemy kuchnie azjatyckie, włoskie i polskie. Niemalże każda boczna uliczka proponuje coś wyjątkowego i nowego, co odpowie na potrzeby niemalże każdego turysty. Znajdziemy wśród nich wegetariańskie kebaby, wegetariańskie burgery, sushi, czy przysmaki prosto z Włoch. Jedną z najpopularniejszych restauracji, która serwuje typowo polskie danie jest restauracja Sukiennice. Znajdziemy w niej lokalne, krakowskie bajgle, pstrągi z Ojcowskiego Parku Narodowego i polskie jabłka. Oprócz tego wiele deserów, sałatek i alkoholi.

Nieopodal centralnego placu znajduje się też włoska restauracja Boscaiola, która swoim wystrojem i bogatą kartą przypomina tradycyjne dania ze słonecznej Italii. Polecamy dla miłośników świetnie przyrządzonych szparagów, chrupiącego ciasta na pizzy i znakomitego wina.

Dla miłośników dobrej kawy, pysznych słodkości i pożywnych śniadań miejscem obowiązkowym może okazać się Nowa Prowincja. Odrobiny luksusu zaś uświadczymy w Bianca, która serwuje aromatyczne makarony, świeżo mieloną kawę i przepyszne pistacjowe tiramisu. Wszystko to zaledwie 200 metrów od sukiennic!

A co po sukiennicach?

Od sukiennic i rynku krakowskiego bardzo blisko, bo zaledwie 10 minutowym spacerem, dostaniemy się na Wawel. To tam spędzimy klimatyczny wieczór nad rzeką, przespacerujemy się deptakiem i zrobimy zdjęcie z krakowskim smokiem. Warto rozważyć też wycieczkę i rejs statkiem. Po drodze można wstąpić po pamiątki (magnesy, pocztówki czy nawet tradycyjne obwarzanki).

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.