Smok Wawelski Kraków

Ziejący ogniem Smok, kiedyś budzący grozę i postrach, a dziś pełniący punkt

obowiązkowy wszystkich turystów i mieszkańców. Wielka atrakcja, podczas której każdy próbuje uchwycić ziejącego ogniem potwora, mieszczącego się na Wawelu. Jego historia jest imponująca i to ona podsyca rosnącą sławę latającego potwora. Chcąc zrobić mu zdjęcie pamiątkowe warto dowiedzieć się o jego legendzie, położeniu i możliwościach. Jest to niewątpliwie nie tylko zabytek, ale punkt obowiązkowy i wybitnie rozpoznawalny, wśród wszystkich dostępnych atrakcji.

Kraków Smok Wawelski ciekawostki

Smok był inspiracją do wielu działań z zakresu kultury, sztuki i literatury. Najchętniej wykorzystywanym wizerunkiem był w bajkach “Porwanie Baltazara Gąbki” oraz “Wyprawa Profesora Gąbki”. Sam pomnik powstał w 1969 roku i sięga imponującą wielkość 6 metrów. Odlana jest z brązu i pierwotnie miała być zanurzona w odmętach rzeki Wisły. Jednakże ustalono iż Smok ma ziać najprawdziwszym ogniem, w związku z czym przeniesiono go na suchy teren.

Znajdująca się nieopodal rzeźby Smocza Jama jest otwarta dla turystów i można ją z powodzeniem zwiedzać. Sezon otwarty jest od kwietnia do października, a bilet kosztuje zaledwie 3,00 zł.

Ogromną ciekawostką, o której nie każdy wie, są znajdują się nieopodal Wawelu…kości. Tuż niedaleko zachodniego wejścia zauważyć można szczątki, uważane powszechnie za ostatnie resztki po Smoku Wawelskim. Mówi się iż kiedy kości spadną ze znajdujące się tam łańcucha, nastąpi nieubłagany koniec świata. Kości znajdują się tam od czasów średniowiecza, co tylko podsyca przekonanie o słuszności tej historii. Co prawda naukowcy doszukują się w nich elementów nosorożca, ale legenda nadal pozostała żywa…

Smok Wawelski legenda

… a skoro mowa o legendach – to nie koniec. Jedna z najsłynniejszych legend, głoszących historię Smoka Wawelskiego przeczytać możemy w wielu książkach dla dzieci. O ile jej treść często się zmienia, o tyle pewne punkty pozostają stałe. Oto najpopularniejsza forma zasłyszanej legendy:
Dawno, dawno temu, pięknym królestwem rządził Król Krak. Słynął on ze swojej dobroci i pięknej córki Wandy, którą każdy chciał poślubić. Kandydatów na rękę królewny było wielu, głównie przybywających z sąsiednich miast. W tym też czasie przybył do miasta skromny szewc Skuba, chcący rozpocząć nowy etap w życiu. Przyjemne, sielskie życie zostało zakłócone przez nadlatującego znikąd Smoka. Był tak niebezpieczny i odporny na taki, że zamieszkał na Wawelu, niedaleko zamku. Smok Wawelski budził postrach tak bardzo, że ludzie uciekali z miasta, szukając pomocy. Na skutek negatywnych zmian w mieście Król postanowił wynagrodzić rycerza, który zgładzi smoka. Zaoferował rękę swojej córki. Wielu rycerzy próbowało, legenda opisuje 100 śmiałków, uzbrojonych w najlepsze zbroje i broń. Niestety, polegli oni tak jak wszyscy poprzedni i następni śmiałkowie. Szewczyk Skuba rozmyślał nad sytuacją, po czym postanowił uszyć z materiału owce. Napełnił jej brzuch siarką, a następnie zaserwował smokowi na obiad. Rozochocony Smok pożarł owcę ze smakiem, po czym poczuł ogromne pragnienie. Na skutek niego Smok poszedł do Wisły i pił… i pił… i pił. W pewnym momencie, od nadmiaru wody pękł i umarł. Na wieść o śmierci gnębiciela nastała wielka radość w Krakowie, a słońce znów zaczęło świecić. Mieszkańcy ochoczo wrócili do domostw, a wesele Skuby i Wandy trwało tydzień.”

Smok Wawelski SMS

Smok ziejący ogniem robi imponujące wrażenie nie tylko na żywo, ale również na zdjęciu. Uchwycenie momentu, w którym postawiony potwór zieje ogniem jest niezwykle trudne i wymaga dużego refleksu. Wraz z rozwojem technologii uruchomiono zatem opcję wykupienia ognia za koszt jednorazowego SMSa. Co więcej, Smok odpowie nam wiadomością o treści “Witam pod Wawelem. (…) Za chwilę będę zionął dla Ciebie”. Jest więc to świetna okazja do zaręczyn, miłosnych uniesień, niespodzianki czy prezentu urodzinowego. Dedykowany ziuch ogniem robi wrażenie i kosztuje 1.22 zł. Aby zdobyć taką usługę wystarczy napisać SMSa o treści SMOK, pod numer 7168. Usługa dostępna jest od 2005 roku.

Smok Wawelski położenie

Smok Wawelski dostępny jest przez całą dobę, na wzgórzu Wawelskim. Mieści się tuż przy Jamie, naprzeciw pięknego widoku złożonego z rzeki i deptaku. Wśród alejek spacerowych, rejsów statkiem i zwiedzania wzgórza, warto zerknąć na boczne ściany głównego Zamku. Żeliwny Smok mieści się na specjalnie przygotowanym podeście i zieje ogniem o regularnych odstępach czasu. Ponieważ pomnik znajduje się na świeżym powietrzu, dostęp do niego jest zupełnie darmowy i możliwy każdemu, kto znajduje się na powstałym wzgórzu. Jedyną płatność nakłada na nas Smocza Jama, która otwarta jest od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Warto uwzględnić jej odwiedzenie, w celu dopełnienia wizerunku i przeczytanej, poniższej legendy.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.