Rynek Główny w Krakowie

Uważany za jeden z najpiękniejszych Rynków w Polsce. Największy i jeden z najpopularniejszych miejsc nie tylko w Małopolsce, ale i na terenie całego kraju. Kryje w sobie słynne Sukiennice, wiele strojnych dorożek, Kościół Mariacki i ogrom lokalnych, klimatycznych restauracji i kawiarni. Wybierając się do Krakowa spędzisz na nim wiele godzin, nie tylko w dzień, ale również wieczorem. Oto najważniejsze informacje o pięknym Rynku w Krakowie!

Rynek w Krakowie – ciekawostki

Rynek w Krakowie bez wątpienia jest jednym z największych Rynków na terenie Polski. Co prawda, nie jest on liderem w tej kategorii, ale nadal imponuje swoją powierzchnią, ponad 4ha. To na terenie rynku powstał pierwszy w naszej historii kantor wymiany walut oraz poczta. Dorożki znajdujące się na terenie Rynku to swoisty rodzaj hołdu przeprowadzonego kiedyś tramwaju konnego. Dziś ani tramwaj szynowy, ani tym bardziej konny nie przebiega przez plac Rynku. Dzisiejsze Sukiennice i ozdobne kamienice, kiedyś zastąpione były budkami i kramami, o niskiej i skromnej zabudowie. Przed II wojną światową zostały zburzone, czego rezultat dostrzegamy po dziś dzień.
Będąc w Rynku warto zwrócić uwagę na umieszczone na nim pomniki. Jest ich aż trzy, a jeden z nich upamiętnia postać Adama Mickiewicza.

Na koniec ciekawostek warto podkreślić iż opisywany, krakowski Rynek zdobył wiele nagród. W 2005 roku zdobył nagrodę na najlepszy plac świata. Kilka lat później, został umieszczony na liście najlepszych, europejskich placów, które trzeba zobaczyć przed śmiercią.

Rynek Główny – co warto zwiedzić?

Trudno wymienić wszystkie miejsca, alejki, zakątki i centymetry tak bogatego i imponującego miejsca. Najlepiej, by zasmakować niezwykłości tego miejsca, poświęcić mu kilka godzin i spacerować wszystkimi odmętami uliczek. W nocy większość z nich jest pięknie oświetlona i sprawia wrażenie zupełnie nowego, innego miejsca.
Nie mniej jednak, na główną uwagę powinny zasłużyć takie miejsca jak:

 • Sukiennice – czyli położone w samym sercu Rynku miejsce, w którym kupimy lokalne pamiątki, ręcznie robione ozdoby, pocztówki i wszystko to, co przypomina nam o pobycie w Krakowie. Pod nim znajduje się imponujące muzeum, które wykorzystuje nowoczesne technologie i demonstruje wystawy w interaktywnej formie. Przemieszczając się w podziemiach, na specjalnie przygotowanym rusztowaniu, można doznać zupełnie nowych emocji
 • Kościół Mariacki – imponujący kościół, który słynie z ołtarza i legendarnego hejnału, urwanego w połowie grania.
 • Barbakan – fort z XV wieku, mieszczący się zaledwie 10minut spacerem od Rynku. Nieopodal znajduje się Brama Floriańska.
 • Wawel – góra, na którym znajduje się słynny zamek, z nie mniej słynnym, ziejącym ogniem Smokiem oraz jego Jamą
 • ogrody i deptak na Wawelu, wzdłuż Wisły i zamku
 • Planty, czyli pięknie zadbane ogrody, mieszczące się przy Barbakanie
 • Liczne pomniki – Floriana Staszewskiego, Michała Bałuckiego, Jana Matejki, Zajść Krakowskich 1936,
 • Liczne klasztory i kościoły min. Klasztor Dominikanów, Kościół pw. Świętego Krzyża,

Rynek Główny – komunikacja i lokalizacja

Rynek znajduje się w samym sercu miasta, tuż po środku dzielnicy Stare Miasto. Do samego placu tramwaje nie dojeżdżają, ale niemalże z każdej strony jesteśmy w stanie dojechać komunikacją miejską. Zarówno tramwaj numer 18 jak i 20, 10 i 52 doprowadzą nas niezwykle blisko wąskich uliczek, które już bezpośrednio doprowadzą nas do głównych atrakcji.

Rynek w Krakowie – gdzie warto zjeść?

Wokół Rynku roztacza się wiele alejek i uliczek, w których znajdziemy klimatyczne restauracje. Wybór jednej z nich jest wyjątkowo trudny, głównie przez szeroki wybór i propozycje z niemalże każdego zakątku świata. Oczywiście, warto spróbować możliwie jak największej ilości dań, ale w natłoku miejsc proponujemy kilka, które na pewno nie zawiodą waszych kubków smakowych.

 • Cupcake Corner – świat słodkich babeczek, deserów i przekąsek pomiędzy daniami głównymi. Znajdują się na ulicy Brackiej kawiarnia zaskakuje smakiem i przepięknym wykonaniem. Babeczki doszlifowane są w najmniejszych detalach, więc pełnią świetną pamiątkę i pomysł na prezent.
 • Restauracja Sioux – restauracja mieszcząca się przy Rynku Głównym, proponująca dania lokalne, ale także imponujące burgery. Wystrojem przypomina lokalne restauracje krakowskie. Idealne miejsce dla pasjonatów dań mięsnych.
 • Nowa Prowincja – kolejna restauracja na ulicy Brackiej. Klimatyczna, dwupiętrowa restauracja serwująca pyszną kawę, ciasto i szeroki wybór dań, idealnych na śniadanie i kolację. Polecamy zwłaszcza gorącą czekoladę.
 • The Spaghetti – odrobina włoskich smaków w samym sercu Krakowa. Idealne miejsce dla miłośników dobrych makaronów, przyprawionych mieszanką świeżych ziół i dobrego wina. Oprócz tego serwuje naprawdę dobrą pizzę, na cienkim i kruchym cieście.
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.