Kościół Mariacki Kraków – 5 najważniejszych faktów

Kraków to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych miast w Polsce, słynące z bogatej historii i stosu zabytków. To one są punktem obowiązkowym każdego turysty, który swoje kroki skierował do dawnej stolicy kraju. Pytając Polaków z czym kojarzy im się Kraków, najpewniej znacząca część z nich opowie o Kościele Mariacki, z którego rozbrzmiewa donośny i popularny hejnał.

By poznać historię i kultowość tego miejsca zebraliśmy 5, najważniejszych faktów, które mogą się przydać każdemu turyście.

Kościół Mariacki – bogata historia

Kościół Mariacki w Krakowie to przede wszystkim spuścizna mijającej i bogatej historii. Jej pierwsze fundamenty zostały wniesione w XIII wieku, na zburzonych wcześniej podwalinach kościoła romańskiego. Swoją pierwszą konserwację przeszła po 1320 roku, po czym sukcesywnie ją odnawiano, dbano o nią i zmieniano. Piękne, słynne witraże zachowały się jeszcze z czasów średniowiecznych, a trzy z nich pochodzą prosto z rąk Wyspiańskiego. Znajdujący się w środku ołtarz Wita Stwosza, w XV wieku, uważany był za istne dzieło sztuki i do dziś wzbudza podziw. Z czasem konstrukcja zaczęła coraz bardziej przypominać bazylikę, dzięki sklepieniom krzyżowo-żebrowym. Po dziś dzień wnętrze zachowało swoje półkoliste wzniesienie. Przyjeżdżając więc do Krakowa powinniśmy chociaż na chwilę wejść do środka Kościoła, by oddać się zadumie i zwrócić uwagę na wyjątkowe, świetnie zachowane wnętrze.

Z powodu częstych prac konserwacyjnych Kościół bywa zamykany na dłuższy czas. Planując wyjazd dobrze jest sprawdzić wszelkie terminarze, dotyczące zamykania całego lub danego skrzydła opisywanego zabytku.

Kościół Mariacki msze odprawia w różnych językach

Oprócz tradycyjnego zwiedzania Wieży Mariackiej czy samej Bazyliki, istnieje możliwość uczestniczenia w mszy. Odprawiane są one 10 razy dziennie w niedzielę i święta oraz 12 razy w dni powszechne (od września do czerwca). W pozostałe miesiące msze prowadzone są w pełnych godzinach porannych. Raz dziennie uczestniczyć możemy w mszy prowadzonej w języku łacińskim, co może mieć dodatkowe walory duchowe i turystyczne.

Bazylika wydarzenia – kościół będący centrum wydarzeń kulturowych.
Wraz z parafią odbywają się regularne, coraz to nowe wydarzenia o zabarwieniu kulturalnym, historycznym i religijnym. Każde wydarzenie można śledzić na stronie oficjalnej Kościoła Mariackiego. Minione, przykładowe wydarzenia to min. procesja na Skałkę, spotkania autorskie z autorami “Dzwony Kościoła Mariackiego”, comiesięczne adoracje, odbywające się w godzinach popołudniowych.

Kościół Mariacki hejnał – czyli o człowieku, który został zastrzelony?

Kraków, jako pierwsze miasto w Polsce, wyznaczało i podawało dokładny czas. Wszystko to zasługa grania hejnału mariackiego, który od 1838 wybija godzinę dwunastą. W ten sposób wszystkie radia w Polsce informowały o upływającym czasie i nadawały grany hejnał na swoich antenach. Specyficzny moment przerwania granej melodii spowodował powstanie legendy, jakoby to urwanie miało sygnalizować śmierć obecnego na wieży hejnalisty.

Owa legenda głosi iż grany hejnał miał oznaczać alarm i zbliżające się niebezpieczeństwo. Tak też się stało, gdy grajek na wieży dostrzegł zbliżających się Tatarów. W połowie nadawanego sygnału, jedna ze strzał wroga, przebiła gardło alarmującego, urywając tym samym słynną już melodię.

Legenda ta nigdy nie została poparta faktami historycznymi i jest stosunkowo nowa. Pierwsze wzmianki jej wzmianki miały miejsce w latach 20-tych, ubiegłego wieku. Pomimo tego hejnał do dziś jest urwany i stanowi jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania Krakowa.

Co jeszcze można zwiedzać?

Bazylika jest częściowo dostępna dla turystów. Jej przednia część, czyli prezbiterium z ołtarzem, jest dostępna codziennie, w godzinach 11:30 – 18:00. W przypadku niedziel i Świąt godziny otwarcia mogą się między sobą różnić, co warto zawsze skontrolować przed planowaną wycieczką. Ceny biletów oscylują w granicy 5-10zł.

Kolejnym krokiem, który możemy dokonać, jest zwiedzanie Wieży Mariackiej. Godziny jej odwiedzania różnią się, w zależności od pory roku. Grupy zwiedzające wpuszczane są co 30 minut, a więc o pełnych i półpełnych godzinach.

Warto pamiętać iż w każdy poniedziałek wejście jest całkowicie zamknięte. W styczniu i lutym, ze względu na panujący chłód, Wieża jest niedostępna dla turystów przez cały dzień. Cena za bilet nie przekracza 15zł, a wchodząca do obiektu grupa powinna liczyć maksimum 10-osób. Dzieci poniżej 7 roku życia nie mają wstępu, ze względów bezpieczeństwa.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.