Kopiec Kościuszki

Miejsce, z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Kraków i krajobraz Małopolski. To tu poczujemy historię drogi Polaków ku wolności, to tu odpoczniemy, obejrzymy piękne wystawy, zasmakujemy relaksu i stworzymy piękne zdjęcia. Jeśli planujesz Kopiec na swojej mapie zabytków i miejsc obowiązkowych do odwiedzenia koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami. Odpowiedzą one na najważniejsze pytania, oraz zachęcą do całkowitego zwiedzenia i poznania pełnej oferty.

Kraków Kopiec Kościuszki historia

Aby zaprezentować całą historię, musielibyśmy zacząć od początku lat 1800, kiedy to postanowiono uczcić pamięć zmarłego Kościuszki. Pomnik w domyśle miał być prosty, trwały i majestatyczny. Na ten wzór postanowiono usypać mogiłę, na wzór dawnych lat. Tak oto powstał Kopiec. Cała budowa zakończyła się 3 lata później. Kilka lat później władza austriacka stworzyła z Kopca swoisty system obronny,który stał się punktem strategicznej obrony. W 1860 roku zwieńczono szczyt Kopca specjalnie przygotowanym granitowym głazem. Tu właściwie można by było zakończyć historię powstania Kopca, ale podkreślić trzeba jego długą historię, również podczas okupacji hitlerowskiej. Na cały ten czas całkowicie zakazano wstępu na teren Kopca, po czym dopiero po 200 latach od powstania otworzono go ponownie. Największy uszczerbek i zniszczenia nie wniosły jednak wojny, ale… warunki atmosferyczne. Po burzliwych opadach deszczu w 1997 roku Kopiec został podmyty, na skutek czego powstały spękania i obrywy. Straty były tak duże, że remont i odbudowa trwała do 2003 roku. Od tego czasu przyszły spokojne czasy i póki co Kopiec bez większych zakłóceń zachęca do odwiedzin.

Kopiec Kościuszki cennik i godziny otwarcia

Jeden zakupiony bilet upoważnia do zarówno do wstępu na sam Kopiec jak i na wszystkie wystawy działający na i przy nim. Zaliczyć do nich możemy:

 • Kaplica Bł. Bronisławy i Kolumbarium,
 • Wystawa Kościuszkowska
 • Twierdza a miasto Kraków 1846 – 1918,
 • Figury Woskowe “Polaków drogi do wolności”.

Zakup biletów może odbywać się przy użyciu kart kredytowych, gotówki a także specjalnej Krakowskiej Karty Turystycznej. Bilet ulgowy kosztuje 10zł, normalny 14zł. Jest możliwość zakupienia biletów grupowych (minimum 10 osób), gdzie cena na osobę wynosi 10zł. Obowiązują również bilety rodzinne (4 i 5 osobowe). W ciągu roku obowiązują bezpłatne dni, oferujące nieodpłatne wejście na kopiec i wyżej wymienione wystawy. Te dni to:

 • 4 lutego – dzień urodzin Tadeusza Kościuszki,
 • 24 marca – dzień przysięgi Tadeusza Kościuszki na rynku Krakowskim i zarazem wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 roku,
 • 15 października – dzień śmierci Tadeusza Kościuszki.
  Przez cały rok Kopiec Kościuszki otwarty jest od godziny 9:00, do samego zmroku. Wystawy zaś otwarte są różnie, w zależności od danego miesiąca w roku. Najczęściej są to godziny 9:00 – 15:00 do 18:00.

Kopiec Kościuszki wystawy

Po zakupie biletu wstępu na Kopiec warto rozważyć uczestniczenie w darmowych wystawach. Obecnie istnieją trzy różne, które prezentują zarys historyczny i kulturowy.

 • Kościuszko – Rozdział I – pierwszy etap realizacji multimedialnych wystaw w muzeum. Przedstawia ona biografię Kościuszki, od narodzin, po śmierć. Wystawa wzbogacona jest w figury woskowe, dokumenty i dzieła sztuki
 • Twierdza a miasto Kraków – wystawa przedstawiająca historię Twierdzy Kraków, od wybudowania po obronę przed Rosją
 • Polaków drogi do wolności – wystawa stworzona z figur woskowych, przedstawiająca najznakomitsze postacie, które przyczyniły się do odzyskania pełnej wolności. Figury są bardzo realistyczne, wykonane w formacie 1:1, ubrane są w rzeczywiste stroje. Znajdziemy na niej min. Jana Pawła II, Chopina lub Matejko

Kraków Kopiec Kościuszki nocą

Rozpoczynający się sezon letni to możliwość odwiedzenia Kopca późną porą nocną. Jeśli jesteście miłośnikami klimatycznych widoków, oświetlonych uliczek miasta i tętniących życiem ulic – koniecznie musicie zobaczyć ten widok! Sezon na nocne zwiedzanie Kopca rozpoczyna się wraz ze Świętem Pracy i trwa aż do 30 września. W weekendy oraz Święta przygotowywana jest unikalna panorama, a wstęp możliwy jest aż do godziny 23:00. Warto udać się w to miejsce, ze względu na przepiękne widoki, możliwość zrobienia niecodziennych zdjęć i odbycie romantycznego spaceru. Warto jednak pamiętać iż otwarty Kopiec nie jest równoważny z otwartymi wystawami. Dlatego też, w przypadku nocnego zwiedzania, zalecamy najpierw obejrzeć przygotowane wystawy, a dopiero potem udać się na sam szczyt, gdzie rozpościera się zapierająca dech w piersiach widok.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.